• 31
  • styczeń

Akupunktura jako skuteczna metoda leczenia cukrzycy

Cukrzyca, to jedna z najbardziej popularnych chorób cywilizacyjnych. Nieodpowiedni styl życia, czy niezdrowa dieta sprawiają, że ta powszechna choroba dotyka pacjentów w coraz młodszym wieku. Nieleczona lub leczona w sposób niewłaściwy prowadzi do poważnych powikłań zagrażających zdrowiu i życiu. Stanowi poważny problem, ponieważ powikłania cukrzycowe mogą okazać się niezwykle groźne dla zdrowia i życia. Tradycyjna Medycyna Chińska. Jakie są przyczyny i rodzaje cukrzycy? Jak rozpoznać objawy cukrzycy? Jakie metody Tradycyjnej Medycyny Chińskiej wykazują skuteczność w walce z tą chorobą?

Czym jest cukrzyca

Cukrzyca (łacińska nazwa diabetes mellitus) to przewlekła choroba metaboliczna wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę. Wyróżnia się szereg odmian cukrzycy. Do tych najczęściej spotykanych zalicza się cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2 oraz cukrzycę ciążową. Poszczególne rodzaje cukrzycy różnią się między innymi przebiegiem choroby, podatnością na leczenie i występowaniem o zróżnicowanym profilem przeciętnego pacjenta. 

Przyczyny cukrzycy

– obciążenia genetyczne

– niewłaściwa dieta (m.in. duża ilość przetworzonych pokarmów, cukrów prostych, tłuszczy)

– otyłość lub nadwaga

– przewlekły stres

– stany zapalne trzustki

– osłabiony system odpornościowy.

Objawy cukrzycy

  • wzmożony głód i pragnienie;
  • suchość w ustach;
  • nagła utrata masy ciała;
  • częste oddawanie moczu;
  • moczenie nocne;
  • osłabienie, łatwa męczliwość;
  • drażliwość, trudności z koncentracją.

Tradycyjna Medycyna Chińska w leczeniu cukrzycy

Według holistycznych założeń tradycyjnej medycyny chińskiej człowiek jest częścią wszechświata, a jego zdrowie i szczęście warunkowane są poprzez harmonijny przepływ i równowagę życiodajnej energii Qi (równowaga yin-yang). Energia ta poprzez ciało człowieka przebiega ściśle określonymi drogami – tzw. meridianami (kanałami). Zaburzenia w przepływie tej energii na poziomie poszczególnych meridianów skutkują określonymi konsekwencjami: zdrowotnymi, czy też manifestującymi się poprzez problemy sfery ogólnożyciowej — np. finansowej, prywatnej. Holistyczne podejście Tradycyjnej Medycyny Chińskiej sprawia, że jej metody odnajdują swoje zastosowanie również w leczeniu cukrzycy i przynoszą doskonałe rezultaty terapeutyczne. Ze względu na swoisty charakter choroby Tradycyjna Medycyna Chińska w leczeniu cukrzycy kładzie nacisk na stosowanie odpowiedniej diety oraz aktywność fizyczną. Prawidłowe odżywianie jest niezwykle ważne, ponieważ może w znacznym stopniu złagodzić objawy choroby i zapobiec zagrażającym życiu i zdrowiu powikłaniom. Aktywność fizyczna obok diety pozwala obniżyć masę ciała oraz poprawić metabolizm, który odgrywa niezwykle ważną rolę w zapobieganiu oraz skutecznej walce z chorobą. 

Zioła TCM w leczeniu cukrzycy

Chińskie zioła wykazują wysoką skuteczność w obniżaniu cukru we krwi. Stanowią wartościowy dodatek do diety osób walczących z cukrzycą stanowią zioła TCM, których skład precyzyjnie dobierany jest do potrzeb pacjentów – w zależności od ogólnego stanu ich zdrowia (wzmocnienie i regeneracja), objawów oraz stopnia zaawansowania choroby (zapobieganie lub łagodzenie skutków ubocznych). Szczegółowe informacje na temat mieszanek ziół uzyskają Państwo kontaktując się bezpośrednio z terapeutami Kliniki Mistrza Zhang https://klinikamz.pl/kontakt/

QiGong medyczny w leczeniu cukrzycy

Zarówno medycyna zachodnia, jak i wschodnia przywiązuje dużą uwagę do wpływu stresu na zdolności do regeneracji. W celu jego redukcji o ogólnej poprawy jakości życia i samopoczucia TCM zaleca ćwiczenia QiGong. Qigong, to technika spokojnych, prozdrowotnych ćwiczeń wywodząca się ze starożytnych Chin. Obejmuje medytację, kontrolowany oddech i ćwiczenia ruchowe inspirowane naturą. Ćwiczenia Qigong pozwalają udrożnić przepływ energii w ciele. Według Chińczyków jej prawidłowy obieg warunkuje zdrowie i harmonijne funkcjonowanie. Dobre zrozumienie istoty Qigong ułatwia wyjaśnienie słów wchodzących w skład tego pojęcia. Termin “qi” odnosi się do jednego ze stanów skupienia energii. Jest to energia wypełniająca wszechświat. Każda osoba, zwierze, a nawet roślina posiada swoje własne pole qi, dążące do naturalnego stanu stabilności i równowagi zarówno wewnątrz organizmu, jak i w relacjach ze światem zewnętrznym. Jej utrata prowadzi do chorób, śmierci i rozkładu. Zatem jest to energia, która jest nam niezbędna do codziennego funkcjonowania. “Gong” oznacza natomiast perfekcyjne opanowanie czegoś. “Qigong” pojmujemy więc, jako “perfekcyjne opanowanie sztuki kontroli energii życiowej”. Ćwiczenia Qigong nie są wymagające ani czasochłonne. Ilość ich odmian sprawia, że może wykonywać je każdy bez względu na wiek i kondycję fizyczną.

Czytaj więcej o Qigong

 Dużą zaletą QiGong jest możliwość samodzielnego praktykowania. Nieocenione efekty pracy z energią przynoszą jednak ćwiczenia grupowe pod okiem wyspecjalizowanych Mistrzów – w Polsce dopiero rozpowszechniane między innymi przez założyciela Kliniki Mistrza Zhang – wybitnego profesora Światowej Federacji Medycyny Chińskiej oraz QiGong medycznego Fengjun Zhang  który umożliwia odkrywanie tajników tej chińskiej sztuki w czasie cyklicznie organizowanych warsztatów. Informacje na temat aktualnych wydarzeń i warsztatów dostępne są na tej stronie  

Najbliższe warsztaty wyjazdowe będą zaplanowane są na 9-13/02/2022 

Akupunktura w leczeniu cukrzycy

Tradycja TCM pokazuje, że akupunktura wykazuje dużą skuteczność w leczeniu cukrzycy oraz zapobieganiu skutkom tej choroby. Zgodnie z chińskim przysłowiem: „Jesteś swoim pierwszym lekarzem”. Choroba zwykle zaczyna się na poziomie energetycznym. Na skutek stresu, emocji, złego trybu życia następuje blokada i zaburzenie w przepływie energii. Z biegiem czasu odczuwamy skutki negatywnych zdarzeń, złego stylu życia, nagromadzonych emocji, które według mistrzów medycyny chińskiej kumulują się tworząc zator umożliwiający harmonijny przepływ energii przez kanały energetyczne zwane meridianami. Ze względu na swoje właściwości usuwania blokad energetycznych akupunktura jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod leczenia w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, której wysoką skuteczność potwierdzają badania WHO. Jej istotą jest umożliwianie regulowania czynności poszczególnych układów i narządów ciała w celu przywrócenia stanu homeostazy (równowagi). Leczenie akupunkturą polega na nakłuwaniu określonych punktów na ciele cienkimi, metalowymi igłami, które uruchamiają szereg fizjologicznych zmian w organizmie. Najczęściej wykorzystywane punkty to SP 6, SP 10. Punkty na innych meridianach – Liv2, Liv3, PC7, PC5, SI11, TE5, KI1. Sposób leczenia oraz czas jego trwania zależą od stanu pacjenta i są dobierane przez mistrza po etapie holistycznej diagnostyki całego organizmu. Skuteczność kuracji zależy od stopnia zaawansowania choroby i dyscypliny pacjenta. Przed rozpoczęciem terapii w Klinice Mistrza Zhang pacjenci informowani są na temat założeń dotyczących jej przebiegu oraz możliwych do osiągnięcia rezultatów. W celu konsultacji zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z terapeutami Kliniki Mistrza Zhang.