• 30
  • lipiec

Qigong, jako skuteczny sposób profilaktyki i wspomagania leczenia koronawirusa i innych patogenów

Qigong jest zestawem ćwiczeń prozdrowotnych, których wysoką skuteczność potwierdza historia tradycyjnej medycyny chińskiej sięgająca aż do czasów starożytności. Według ekspertów Qigong odegrał ważną rolę w profilaktyce i prewencji Koronawirusa w Państwie Środka. Jego istotą jest uzyskanie prawidłowego przepływu energii życiowej. Zachowanie jej prawidłowego obiegu leży u podstaw doskonałego zdrowia i powodzenia Chińczyków. Ze skarbów medycyny chińskiej możemy czerpać również w Europie. Rekomendowana przez wybitnych profesorów metoda jest całkowicie bezpłatna i na wyciągnięcie ręki dla każdego z nas. 

Qigong – co to jest?

Qigong, to technika spokojnych, prozdrowotnych ćwiczeń wywodząca się ze starożytnych Chin. Obejmuje medytację, kontrolowany oddech i ćwiczenia ruchowe inspirowane naturą. Ćwiczenia Qigong pozwalają udrożnić przepływ energii w ciele. Według Chińczyków jej prawidłowy obieg warunkuje zdrowie i harmonijne funkcjonowanie. Dobre zrozumienie istoty Qigong ułatwia wyjaśnienie słów wchodzących w skład tego pojęcia. Termin “qi” odnosi się do jednego ze stanów skupienia energii. Jest to energia wypełniająca wszechświat. Każda osoba, zwierze, a nawet roślina posiada swoje własne pole qi, dążące do naturalnego stanu stabilności i równowagi zarówno wewnątrz organizmu, jak i w relacjach ze światem zewnętrznym. Jej utrata prowadzi do chorób, śmierci i rozkładu. Zatem jest to energia, która jest nam niezbędna do codziennego funkcjonowania. “Gong” oznacza natomiast perfekcyjne opanowanie czegoś. “Qigong” pojmujemy więc, jako “perfekcyjne opanowanie sztuki kontroli energii życiowej”. Ćwiczenia Qigong nie są wymagające ani czasochłonne. Ilość ich odmian sprawia, że może wykonywać je każdy bez względu na wiek i kondycję fizyczną.

 

Qigong – dlaczego warto pracować z energią?

W Polsce przyjęło się mówić, że „na zdrowiu się nie oszczędza”. A co jeśli to, co dla niego najcenniejsze jest zupełnie za darmo i na wyciągnięcie ręki dla każdego z nas? Według Starożytnych Chińczyków naturalnym stanem człowieka jest zdrowie i szczęście. TCM upatruje przyczyn wszystkich naszych problemów w braku drożności energetycznej. Choroby, złamane serce, depresja, chroniczne zmęczenie, niemożność skupienia się na pracy, problemy w relacjach z ludźmi i pieniędzmi – to tylko niektóre objawy zakłócenia przepływu energii qi. Ich rodzaj zależny jest od miejsca, w którym życiodajna energia uległa zatrzymaniu.  Tradycyjna medycyna chińska ukazuje, jak dbać o zdrowie i witalność oraz poprawić jakość życia na każdej płaszczyźnie, wykorzystując moce drzemiące we własnym ciele. Według docenianego na całym świecie profesora, mistrza medycyny chińskiej i założyciela Kliniki Mistrza Zhang – Fengjun Zhang,  to właśnie całkowicie darmowy i dostępny dla wszystkich Qigong pozwala uwolnić wewnętrzną siłę zdrowia oraz moc tworzenia, odblokowując zastoje energetyczne. Efektem jest trwałe usunięcie problemów u źródła.

Qigong w profilaktyce i prewencji zakażeń Koronawirusa oraz innych chorób

Zdaniem mieszkańców Państwa Środka nie było jeszcze zarazy, z którą mądrość tradycyjnej medycyny chińskiej by sobie nie poradziła. Jej najbardziej popularne metody obejmują terapię ziołami chińskimi, akupunkturę i całkowicie darmwy – Qigong. Pomimo braku badań naukowych Qigong uważany jest za remedium na wiele chorób, takich jak nieprawidłowe ciśnienie krwi, problemy z sercem, cukrzycą, chronicznym zmęczeniem, bezsennością, stresem i bólami. Qigong okazał się również skuteczny w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jego rola w walce z Covid-19 jest dwutorowa: poprzez wzmacnianie kanałów energetycznych i budowanie „życiodajnej energii” uodparnia organizm i zmniejsza podatność na zakażenie. Z drugiej zaś strony wspomagając usuwanie głównych czynników chorobotwórczych określanych przez medycynę chińską, jako „zimna wilgoć” i „toksyczne gorąco”, zmniejsza nasilenie objawów i przyspiesza powrót do zdrowia. Według TMC kluczowe dla zwalczania koronawirusa jest wzmacnianie określonych narządów i kanałów energetycznych odpowiedzialnych za przepływ energii:  płuc,  śledziony i potrójnego ogrzewacza. Wówczas jesteśmy w stanie efektywnie zwalczać wirusy, a nasz organizm nie stanowi środowiska sprzyjającego namnażaniu się patogenów. Więcej na temat skutecznych metodach medycyny chińskiej w walce z Covid-19 możesz przeczytać tutaj.

 

Rodzaje Qigong

Qigong pojmowany jest, jako połączenie ruchu, ciała, oddechu i medytacji. Qigong można praktykować na wiele sposobów – istnieje aż 3600 jego różnych stylów.  Wszystkie te metody najprościej można podzielić jednak według dwóch kategorii: Qigong aktywny (dynamiczny) i Qigong pasywny. Jak samo nazewnictwo wskazuje Qigong Aktywny wykorzystuje kontrolowane, powolne ruchy, natomiast pasywny oznacza statyczność i spokojne oddychanie.

Qigong Aktywny (dynamiczny)

Zwany również “dong gongiem”, obejmuje dynamiczny ruch oraz pracę z oddechem. Jego celem jest wzmocnienie energii yang  (energia, siła i witalność). Energia ying manifestuje spokój, łagodność i pasywność. Dong gong to powtarzanie płynnych, skoordynowanych ruchów. Jego efektem jest wzmacnianie siły, pobudzenie krwi i limfy, wzmocnienie elastyczności mięśni i świadomości ciała.  W czasie praktyki niezwykle ważna jest prawidłowa postawa, miarowy i kontrolowany oddech, koncentracja oraz relaks ciała i umysłu.

Qigong pasywny 

Praktykowany jest w bezruchu, a jego istotą jest wzmacnianie energii poprzez umysł. Podczas tej formy ćwiczeń, to nie ciało, a siła umysłu powoduje przemieszczanie energii po całym ciele. Taka praktyka przypomina medytację.

Odkryj swoje wewnętrzne Qi – czyli, jak zacząć pracować z energią i poprawić jakość swojego życia

Qigong można praktykować samodzielnie lub korzystając z pomocy specjalisty od Qigong. Dla wielu Qigong stanowi technikę samoleczniczą (qigong medyczny), dlatego często praktykowany jest indywidualnie. Poprzez naukę i praktykę, uczeń dąży do zdrowia, samoleczenia, zapobiegania chorobom i wydłużania życia.

Qigong – praktyka indywidualna, czy grupowa?

W Chinach Qigong praktykowany jest często w dużych grupach liczących nawet po kilkaset osób jednoczących się w społeczności pełne akceptacji, wsparcia i zrozumienia. Z powodzeniem z ćwiczeń można korzystać również samodzielnie, tym bardziej że często ich celem jest powrót do zdrowia. W internecie można znaleźć przykładowe sekwencje Qigong dopasowane do określonych potrzeb. Poniżej znajdą Państwo film z rekomendowanymi przez Mistrza Zhang instruktażami praktyki Qigong, a na końcu tego artykułu tekstową instrukcję, jak wykonywać ćwiczenia. Osoby, którym zależy na zajęciach grupowych oraz bezpośrednim kontakcie z nauczycielem mogą wziąć udział w warsztatach Qigong, np. tym prowadzonych przez Mistrza Zhang.

Qigong – gdzie praktykować?

Ze względu na filozofię mówiącą o spójności energii człowieka ze światem i naturą, w Chinach zajęcia mają miejsce głównie na świeżym powietrzu. Idąc za tym, na miejsce ćwiczeń możemy wybrać las, park, ogród lub taras w czasie sprzyjającej pogody. Z powodzeniem możemy praktykować również w domu. Nadrzędną zasadą jest wybór miejsca, w którym czujemy się komfortowo i bezpiecznie.

Qigong – jak ćwiczyć?

Praktykując Qigong, należy przestrzegać kolejności ćwiczeń. Sekwencje zostały bowiem tak dobrane, aby otwierać kanały z góry na dół. Jeśli jednak ktoś nie jest w stanie wykonać danego ćwiczenia – np. stanąć na jednej nodze czy zrobić przysiad, ćwiczenia również będą korzystne. Praktyka dla jednej grupy meridianów wpływa bowiem na odblokowanie innych. Proces uzdrawiania przebiega po prostu wolniej.

Qigong – kiedy ćwiczyć?

Pora ćwiczeń jest również istotna. Co do zasady najlepiej ćwiczyć rano, w czasie wschodu słońca. To właśnie wtedy wzrasta energia yang. Pobrana w czasie ćwiczeń energia wystarczy na cały dzień. Wiele osób wybiera moment po powrocie z pracy, jako aktywną alternatywę dla wypoczynku na kanapie. Qigong zasila wówczas energią niezbędną, aby cieszyć się drugą, wolną od pracy zawodowej częścią dnia. Spokojna praktyka Qigong, to również doskonała firma relaksu przed snem, zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy zestresowani. Po ćwiczeniach odczujemy znaczne odprężenie, co ułatwi zaśnięcie i podniesie jakość nocnego wypoczynku. Warto słuchać swojego organizmu – jeślii nawet spokojne ćwiczenia działają na nas pobudzająco, Qigong Aktywny lepiej zastąpić pasywną odmianą w formie medytacji.

Czy to jest dla mnie? Dodatkowe zalety praktyki Qigong

  • Więcej energii na co dzień 

Praktykując Qigong, regulujemy prawidłowy przepływ energii. W czasie zmęczenia i osłabienia organizmu odczujemy jej przypływ. Podczas stresu i nadmiernego napięcie – rozładowanie i ukojenie.

  • Mniejsza potrzeba snu

Po pewnym czasie uprawiania Qigong okazuje się, że nasze zapotrzebowanie na ilość snu spada. Regeneracja organizmu przebiega o wiele szybciej, a po wstaniu czujemy się rześcy,  pełni energii oraz pozytywnych emocji.

  • Mniejsza potrzeba jedzenia

Praktyka Qigong dodaje nam energii i wyrównuje jej przepływ optymalizując wydajność organizmu. W efekcie do w pełni wydajnego funkcjonowania potrzebujemy mniej jedzenia.

  • Spadek zbędnych kilogramów

Ćwiczenia Qigong poprzez regulowanie przepływu energii i kojące oddziaływanie na umysł zmniejszają potrzebę łaknienia i niwelują nagłe skoki apetytu. Zamiast węglowodanów i pustych kalorii świadomie zaczynamy odczuwać zapotrzebowanie na składniki budujące nasz organizm. Dzięki temu możemy zaobserwować spadek zbędnych kilogramów i skuteczne unormowanie się wagi.

  • Usunięcie dolegliwości fizycznych i duchowych 

Qigong wspomaga niwelowanie dolegliwości fizycznych i duchowych. W celu osiągnięci tego efektu powinniśmy ćwiczyć tak długo, jak tylko czas nam na to pozwala, gdyż nasze zapotrzebowanie na energię jest większe niż u zdrowego człowieka.

 Praktyka Qigong – ćwiczenie

Mistrz Zhang prezentuje autorską praktykę Qigong, podnoszącą naszą odporność organizmu. Jest to połączenie sześciosylabowej mantry buddyjskiej z wykorzystaniem wiedzy o naturalnym obiegu energii w ciele człowieka. Ćwiczenie można wykonywać w dowolnym miejscu, w domu, w pracy, w autobusie, itp. Osobom początkującym zaleca się rozpoczęcie praktyki w domu. Istotne jest aby wypowiadane dźwięki brzmiały głośno, dźwięcznie i wyraźnie. Z czasem głos można zastąpić myślami nie rezygnując jednak z poruszania ustami.

  1.       Stań prosto, dłonie zwrócone do wewnątrz zaciśnij w pięści.
  2.       Wypowiedz dźwięk BEI 10 razy myślami kierując energię z pępka na zewnątrz ciała. Na początku możesz pomóc sobie minimalnie wypychając pępek.
  3.       Wypowiedz 10 razy sekwencję dźwięków: BEI, MI. Na dźwięk BEI wyrzucaj energię z pępka na zewnątrz, na dźwięk MI kieruj energię z pępka do dołu.
  4.       Wypowiedz 10 razy sekwencję dźwięków: BEI, MI, HONG. Na dźwięk BEI wyrzucaj energię z pępka na zewnątrz, na dźwięk MI kieruj energię z pępka do dołu, na dźwięk HONG kieruj energię w środku miednicy na dół (poczuj jakby Twoja miednica osiadała)
  5.       Wypowiedz 10 razy dźwięk WENG [czyt.WENG/WONG] myślami zaciągając energie sprzed twarzy przez usta w stronę potylicy
  6.       Wypowiedz 10 razy sekwencję dźwięków: WENG, MO [czyt. MO/MA]. Na dźwięk WENG zaciągając energie sprzed twarzy przez usta w stronę potylicy, na dźwięk MOA kieruj energię z ust w stronę mostka.
  7.       Wypowiedz 10 razy sekwencję dźwięków: WENG, MOA, NI. Na dźwięk WENG zaciągając energie sprzed twarzy przez usta w stronę potylicy, na dźwięk MOA kieruj energię z ust w stronę mostka. Na dźwięki MI wyrzuć energię z okolicy mostka na wysokości sutków do przodu.
  8.       Wypowiedz całą sekwencje sylab WENG, MA, NI, BEI MI, HONG myślami kierując energię w odpowiednie miejsca jak na rysunku.

Powtarzaj to ćwiczenie codziennie lub kilka razy dziennie. Można modyfikować ilość powtórzeń w zależności od posiadanego czasu. Najlepiej aby całe ćwiczenie trwało minimum 30 minut. Po wykonanym ćwiczeniu poczuj ciepło rozchodzące się po całym ciele. Na początku może być to bardzo subtelne uczucie, w miarę praktyki będziemy odczuwali energię Qi coraz wyraźniej.

 

Warto wiedzieć:

Założyciel Kliniki Mistrza Zhang – Profesor Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Fengjun Zhang, zgodnie ze starożytną tradycją jest również Mistrzem Qigong. To właśnie w procesie wieloletniej praktyki tych ćwiczeń Mistrz TMC wypracowuje optymalną równowagę energii Qi.  Połączenie tych dwóch specjalizacji jest gwarancją najwyższej skuteczności terapii TMC i skutkuje szybszym przywracaniem pacjentów do równowagi (zdrowia). Wówczas, gdy terapia ziołami wymaga określonego czasu, energia terapeuty działa, jak swoisty rezonans i pozwala precyzyjniej zdiagnozować miejsca, w których doszło do zahamowania przepływu energii, a następnie wdrożyć leczenie oddziałujące bezpośrednio na przyczynę.