• 05
  • wrzesień

Leczenie chorób kręgosłupa. Akupunktura, masaż Tui Na oraz QiGong jako najbardziej skuteczne metody zalecane przez mistrzów tradycyjnej medycyny chińskiej

Skuteczne leczenie chorób kręgosłupa stanowi nie lada wyzwanie dla wielu lekarzy i fizjoterapeutów medycyny zachodniej. Według badaczy w krajach cywilizacji europejskiej na choroby kręgosłupa cierpi już od 60 do 80% społeczeństwa. Siedzący tryb życia, powszechność pracy biurowej oraz liczne udogadnia cywilizacyjne powodują, że problem dotyka coraz młodszych pacjentów i nie kończy się na samym kręgosłupie. Badania bowiem dowodzą, że choroby kręgosłupa mają bezpośrednie przełożenie na stan kluczowych organów wewnętrznych oraz prawidłowy rozwój dzieci. Tradycyjna medycyna chińska wraz ze swoim holistycznym podejściem wykazują dużą skuteczność w walce z problemem. Jakie metody TMC dają najlepsze rezultaty w leczeniu chorób kręgosłupa i ich skutków? Dlaczego każdy dobry fizjoterapeuta zna podstawy masażu chińskiego i jego filozofię? Czy przyczyna moich kłopotów ze zdrowiem może tkwić w utajonych wadach i mikro urazach kręgosłupa? Odpowiedzi między innymi na powyższe pytania znajdą Państwo w lekturze niniejszego artykułu.

Znaczenie kręgosłupa według tradycyjnej medycyny chińskiej

Według holistycznych założeń tradycyjnej medycyny chińskiej człowiek jest częścią wszechświata, a jego zdrowie i szczęście warunkowane są poprzez harmonijny przepływ i równowagę życiodajnej energii Qi (równowaga yin-yang). Energia ta poprzez ciało człowieka przebiega ściśle określonymi drogami – tzw. meridianami (kanałami). Zaburzenia w przepływie tej energii na poziomie poszczególnych meridianów skutkują określonymi konsekwencjami: zdrowotnymi, czy też manifestującymi się poprzez problemy sfery ogólnożyciowej — np. finansowej, prywatnej. Tradycyjna medycyna chińska opiera się na założeniu, że choroby kręgosłupa mają wpływ na stan wszystkich narządów wewnętrznych człowieka. Wzdłuż kolumny kręgosłupa biegną bowiem meridiany stanowiące punkty stymulujące dla najważniejszych organów wewnętrznych, w tym jeden z meridianów cudownych: Du Mai odpowiadający za rusztowanie energetyczne dla ciała człowieka oraz dla pozostałych meridianów.

Wpływ kręgosłupa na stan zdrowia organów wewnętrznych

System meridianów oplata gęstą siecią całe nasze ciało. Współcześni badacze rozmieszczenia tych punktów energetycznych odkryli, że istnieje ścisły związek między autonomicznym układem nerwowym a systemem meridianów. Rdzeń kręgowy stanowi biegnącą wzdłuż kręgosłupa oś centralnego układu nerwowego, a każdy krąg kręgosłupa ma przyporządkowany obszar oddziaływania na poszczególne narządy. Od tej osi odchodzą liczne odgałęzienia nerwów prowadzące do wszystkich organów wewnętrznych. Według tradycyjnej medycyny chińskiej stany patologiczne narządów mogą być wywoływane przez ucisk przypisanego im nerwu zlokalizowanego na konkretnym kręgu kręgosłupa. Powoduje to brak dopływu bioenergii do narządu przez powiązany meridian. Blokada energii na poziomie meridianów pokrywających się z linią kręgosłupa skutkuje chorobami narządów powiązanych z tymi punktami stymulującymi. Powyższa wiedza potwierdzona europejskimi badaniami sprawia, że większość dobrych europejskich fizjoterapeutów zna podstawy masażu chińskiego i wykorzystuje jego techniki w codziennej pracy terapeutycznej.

Najważniejsze meridiany biegnące przez kolumnę kręgosłupa

Jednym z kluczowych dla funkcjonowania całego organizmu punktów energetycznych  przecinających linię kręgosłupa jest meridian pęcherza moczowego. Meridian ten poprzez tzw. punkty aktywności łączy się ze wszystkimi organami jamy brzusznej, a zatory energetyczne na jego poziomie wpływają na stan ich zdrowia. Wzdłuż kręgosłupa biegną również cztery odgałęzienia tego merydianu – po dwa z każdej strony. Dwa wewnętrzne kanały pokrywają się z pniem współczulnym. Pień współczulny tworzony jest przez dwa szeregi zwojów nerwowych układu współczulnego. Biegną one w linii prostej od pierwszego kręgu odcinka piersiowego do drugiego kręgu odcinka lędźwiowego. Na tym ostatnim kręgu znajduje się aż 12 zwojów nerwowych doprowadzających bodźce do narządów wewnętrznych.

Ból kręgosłupa według tradycyjnej medycyny chińskiej

Według nauk Medycyny Chińskiej w każdym przypadku ból kręgosłupa na skutek nawet drobnych mikro urazów wywołanych np. nieprawidłową postawą, siedzącym trybem życia, nieodpowiednim ułożeniem ciała w czasie snu wskazuje na pewnego rodzaju zaburzenia przepływu Qi (energii witalnej). Meridiany biegnące przez kolumnę kręgosłupa mogą ulegać kurczeniu i blokować swobodny przepływ energii życiowej przez organy stając się przyczyną chorób innych narządów.

18 symptomów blokady w przepływie energii wywołanej dyslokacją kręgów

  • Dzwonienie uszach
  • Uczucie ucisku w klatce piersiowej
  • Przyśpieszone bicie serca
  • Kłopoty z oddychaniem np. zadyszka
  • Sztywnienie karku
  • Brak apetytu
  • Kłopoty z trawieniem
  • Nadwrażliwość skóry
  • Bóle głowy
  • Rozwolnienia i zaparcia
  • Uderzenia gorąca
  • Zimne dłonie
  • Mdłości
  • Zaczerwienienia na twarzy
  • Nadmierne pocenie się
  • Utraty przytomności
  • Uczucie zmęczenia (również rano)
  • Choroba lokomocyjna

Leczenie kręgosłupa – skuteczne metody medycyny chińskiej

Skuteczność metod tradycyjnej medycyny chińskiej w leczeniu schorzeń kręgosłupa oraz ich konsekwencji wynika z oddziaływania na układ nerwowy poprzez stymulację odpowiednich punktów kręgosłupa, oraz mięśni przykręgosłupowych. Istotą wyżej opisanej stymulacji jest usuwanie niedrożności meridianów dla umożliwienia docierania energii do narządów. Zastosowanie odpowiednich metod w szybkim czasie może skorygować nieprawidłowości występujące w obrębie kręgosłupa i uwolnić organ wewnętrzny od szkodliwego działania braku prawidłowego przepływu energii przez meridian zlokalizowany na kręgosłupie. 

Akupunktura i masaż Tui-na w leczeniu chorób kręgosłupa

Dzięki nakłuciom lub uciskowi pobudza się odpowiednie punkty leżące na drogach przepływu Qi, udrażniając przepływ energii. Terapia leczenia bólu kręgosłupa z zastosowaniem tych metod nie musi być długa. Wystarczy kilka sesji, których liczbę określa terapeuta po rozpoznaniu problemu. Dłuższą formę terapii zaleca się w przypadku wystąpienia konsekwencji zatorów energetycznych przejawiających się w chorobach narządów wewnętrznych.  To właśnie dlatego niezwykle ważna jest szybka reakcja i niebagatelizowanie problemu. 

Akupunktura

Jedna z najbardziej uznanych i powszechnych metod leczenia bólu o potwierdzonej skuteczności przez WHO. Często stosowana w celu niwelowania skutków siedzącego trybu życia. Stosowana jako terapia podstawowa lub uzupełniająca dla niwelowania napięć mięśniowych szyi i barków i uwalnianie energii poprzez odciążanie zlokalizowanych w tym obszarze punktów spustowych. Akupunktura wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu rozmaitych chorób kręgosłupa i w niwelowaniu ich dalszych skutków w szybkim czasie niosąc ulgę poprzez niwelowanie bólu. 

akupunktura

Masaż Tui Na

Chiński masaż Tui Na koncentruje się na kręgosłupie w TMC postrzeganym, jako “Drzewo życia”.  W jego kanale znajduje się rdzeń kręgowy, który otaczają trzy opony. Między nimi z kolei krąży płyn rdzeniowo-kręgowy. Podczas chińskiego masażu Tui Na uciskanych jest aż 365 punktów wzdłuż meridianów zlokalizowanych w obszarze kręgosłupa. W celu odblokowania przepływu energii masażysta uciska odpowiednie punkty. Miejsce zatoru energii rozpoznaje się na podstawie dolegliwości.

Bez względu na zastosowaną metodę ogromną rolę odgrywa sama energia terapeuty. Najlepsi specjaliści tradycyjnej medycyny chińskiej łącza swoją praktykę TMC ze specjalizacją w sztuce QiGong (Więcej informacji na temat QiGong znajduje się TUTAJ). Praktyka harmonizacji własnej energii Qi pozwala na uzyskiwanie spektakularnych efektów terapeutycznych. Czysta i wyrównana energia życiodajna yin-yang przekazywana w czasie zabiegu pacjentowi jest uzdrawiająca, zapewnia odnowę i wzmocnienie.

To, co najistotniejsze, to fakt, że na wczesnym etapie pacjent jest w stanie poradzić sobie sam. Warto pamiętać, że zgodnie z filozofią Qi, cale ciało stanowi zamknięty układ. Dlatego leczenie w medycynie tradycyjnej dotyczy również: porad, zalecania ćwiczeń, a także odpowiednich preparatów ziołowych. 

Tradycyjna medycyna chińska – znaczenie profilaktyki zdrowia

Niezwykle ważna jest profilaktyka, która pozwoli utrzymać harmonijną energię i dobrostan ciała, ducha i otaczającej nas materii. Poniżej znajdą Państwo zalecenia profilaktyczne, których stosowanie wspiera harmonijny przepływ życiodajnej energii na co dzień i chroni nasz organizm przed chorobami. Warto pamiętać, że według Mistrzów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej to, co najlepsze dla naszego zdrowia jest w zasięgu ręki każdego z nas i całkowicie darmowe. 

Zalecenia profilaktyczne tradycyjnej medycyny chińskiej

Chińskie przysłowie mówi: „Jesteś swoim pierwszym lekarzem”. Choroba zwykle zaczyna się na poziomie energetycznym. Na skutek stresu, emocji, złego trybu życia następuje blokada i zaburzenie w przepływie energii. Z biegiem czasu nasz organizm zaczyna nas informować, „że coś jest nie tak” – zaczynamy odczuwać pewnego rodzaju dyskomfort i niewygodę, które z czasem przeistaczają się w ból, a na poziomie czysto fizycznym ciała zachodzą zamiany chorobowe. Z tego powodu bardzo ważna jest profilaktyka, robienie systematycznych „przeglądów” i dbanie o siebie.

Poniżej podajemy kilka wskazówek odnośnie profilaktyki i zdrowego trybu życia:

  1. Sen – obowiązkowo pomiędzy godzinami 23:00 i 3:00 w nocy. W tym czasie następuje regeneracja wątroby i woreczka żółciowego, która jest najefektywniejsza podczas głębokiego snu.
  2. Odżywianie – regularne (śniadanie 7-9, obiad 12-15, kolacja przed 18), zrównoważone i zróżnicowane, najlepiej z zachowaniem zasady pięciu smaków/elementów. Dostosowane do pór roku oraz do konstytucji i obecnego stanu ciała.

Chińskie przysłowie mówi: “To, czego nie wydasz na kucharza, wydasz na lekarza.”

  1. Regularne kontrole w naszej Klinice i zabiegi profilaktyczne.

By mieć siły i energię przez okrągły rok Mistrz Zhang zaleca:

– najlepiej: kontrolę i 1-3 zabiegi każdego miesiąca/terapia ziołowa

– minimalnie: kontrolę i 1-3 zabiegi na każdą zmianę pory roku/terapia ziołowa

Gdy zmieniają się pory roku, energie we wszechświecie bardzo gwałtownie się przenikają i występuje chwilowy stan nierównowagi. Jako, że jesteśmy częścią większej całości – podobne zmiany zachodzą także w naszym organizmie. Przesilenia są trudnymi okresami, wtedy najczęściej chorujemy, dlatego bardzo ważne jest wtedy przywrócenie harmonii w naszym organizmie.

  1. Codzienny ruch i ćwiczenia zdrowotne

Ćwiczymy z zachowaniem dobowego cyklu energetycznego (rano intensywnie, wieczorem spokojnie).

Dla podtrzymania zdrowia bardzo polecamy Tai Chi oraz chińskie ćwiczenia zdrowotne – Qigong

W naszej klinice Mistrz Zhang prowadzi cotygodniowe zajęcia Qigong – informacja na miejscu.

Zajęcia Tai-Chi – p.Mariusz tel. 501 141 317, www.wushu.pl

  1. Kręgosłup jest bardzo ważny!

Kręgosłup to podstawowy i najważniejszy organ w naszym ciele. Z powodzeniem można porównać go do płyty głównej w komputerze. Dlatego należy szczególnie się o niego zatroszczyć! Pamiętajmy o codziennej gimnastyce, unikajmy przeciążeń, siedzącego trybu życia i noszenia ciężkich przedmiotów.

  1. Medytacja.

Medytacja jest higieną naszego umysłu i ducha. Najlepiej praktykować ją regularnie rano i wieczorem. Należy postrzegać medytację i pamiętać o niej tak jak o myciu zębów!

  1. Praca nad własną psychiką, przekonaniami, emocjami i radzeniem sobie ze stresem.
  2. Unikanie przepracowania, siedzącego trybu życia i deficytu energetycznego.
  3. Polecane lektury: „Tao zdrowia” Daniel Reid, „Kuchnia Pięciu Przemian” Anna Czelej

Przy niewielkim wysiłku i odrobinie świadomości, jesteśmy w stanie żyć i pracować długo, ciesząc się wszystkimi radościami z tym związanymi.

Czego nam wszystkim życzymy!:)

 

Klinika Mistrza Zhang