Zaburzenia erekcji, a problemy z prostatą – skuteczne leczenie zaburzeń erekcji według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
Zaburzenia erekcji – powszechny problem, o którym się nie mówi. Niemożność osiągnięcia wzwodu umożliwiającego odbycie satysfakcjonującego stosunku dotyka mężczyzn w coraz młodszym wieku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ten problem dotyczy ponad 3 milionów ludzi w Polsce! Niska świadomość społeczna oraz funkcjonujące stereotypy powodują, że mężczyźni dotknięci zaburzeniami erekcji czują się stygmatyzowani i mniej wartościowi. Ogromny wstyd i chęć ukrycia problemu za wszelką cenę oddalają motywację do podjęcia leczenia. Spadek poczucia wartości i pewności siebie oraz obawa przed brakiem zrozumienia powodują, że osoby dotknięte zaburzeniami erekcji oddalają się od swoich partnerek, a nawet są skłonne zrezygnować z życia seksualnego. Tymczasem problemy z erekcją są bardziej powszechne, niż się wydaje, a podjęcie odpowiedniego leczenia skutecznie przywróci, a nawet poprawi jakość życia seksualnego. Jak skutecznie i bez „dylematów” zmierzyć się z problemem? Na dobry początek warto zmienić myślenie.
Zaburzenia erekcji – czym są
„Zaburzenia erekcji” definiowane są jako rodzaj zaburzeń seksualnych będący dysfunkcją wzwodu prącia skutkującą niezdolnością do uzyskania i/lub utrzymania wzwodu niezbędnego do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Dawniej zaburzenia erekcji określane były zamiennie pojęciem „impotencja”, jednak od 1992 roku terminów tych nie stosuje się już zamiennie ze względu na negatywną konotację oraz skojarzenie z nieodwracalnością problemu.
Zaburzenia erekcji – objawy
Do najważniejszych objawów zaburzeń erekcji należą:
- przedwczesny wytrysk
- niemożność osiągnięcia lub utrzymania wzwodu mimo podniecenia seksualnego
- niezdolność do osiągnięcia pełnego wzwodu
Objawy zaburzeń erekcji mogą objawiać się stopniowo lub wystąpić nagle. Warto mieć na uwadze, że przejściowe zaburzenia erekcji dotyczą większości mężczyzn, a występujące jednorazowo lub sporadycznie nie stanowią powodu do niepokoju. Mogą być skutkiem kłótni, silnego stresu, przemęczenia, spożycia zbyt dużej ilości alkoholu lub złych relacji pomiędzy partnerami. Długotrwałe lub często powtarzające się zaburzenia erekcji należy skonsultować z lekarzem: seksuologiem, urologiem, psychiatrą lub internistą.
Zaburzenia erekcji – kiedy występują
Problem zaburzeń erekcji naturalnie wzrasta wraz z wiekiem, jednak dotyka coraz większej liczby nawet bardzo młodych mężczyzn pomiędzy 20, a 30 rokiem życia. Liczba przypadków tego zaburzenia znacznie wzrasta u mężczyzn między 40. a 50. rokiem życia. Wielu z nich na pierwszy rzut oka wygląda na okaz zdrowia. Niestety większość mężczyzn zmagających się z problemami z erekcją nie zasięga profesjonalnej opinii lekarskiej i nie podejmuje leczenia, a na własną rękę stosuje dostępne bez recepty suplementy. Tymczasem zaburzenia erekcji, to problem, którego nie można bagatelizować. Zwykle jest to jedynie objaw poważniejszej choroby. Usuwając przyczynę, w szybkim czasie można przywrócić jakość życia seksualnego. Warto więc uświadomić sobie skalę i powszechność tego problemu, aby przełamać wstyd i już na samym początku zasięgnąć porady lekarza. Niestety średnia czasu, który mija, zanim niewielka część pacjentów w końcu trafi do lekarza od momentu wystąpienia pierwszych objawów zaburzeń erekcji i tylko z tej przyczyny wynosi 2 lata…
Zaburzenia erekcji – przyczyny
Zaburzeniom erekcji sprzyja niehigieniczny styl życia związany ze stresem, brakiem aktywności fizycznej, paleniem papierosów i nadużywaniem alkoholu. Problemy z erekcją mogą być jednak wynikiem poważniejszych schorzeń współistniejących, dlatego nigdy nie można ich wystąpienia. Zarówno medycyna zachodnia, jak i wschodnia zaburzenia erekcji traktuje jako objaw i następstwo innej nieprawidłowości organizmu, a nie jako chorobę samą w sobie. Pojawienie się zaburzeń erekcji jest wskazaniem do szerokiej diagnostyki i rozpoznania przyczyny ich wystąpienia. Zakłada się, że w 80% przypadków pierwotna przyczyna związana jest z problemami natury fizycznej i zwykle dotyczy krążenia, pozostałe zaś 20% wiąże się z czynnikami psychologicznymi.
Zaburzenia erekcji – przyczyny na tle psychologicznym
Ten ostatni czynnik najczęściej stanowi podłoże problemu występującego u młodszej grupy mężczyzn borykających się z zaburzeniami erekcji i może być związany z lękiem przed kobietami lub współżyciem, wykształtowanymi wyobrażeniami na temat stosunków seksualnych na podstawie pornografii, niskim poczuciem wartości, problemami z dzieciństwa. Zaburzenia erekcji wywołane czynnikiem psychologicznym mogą wystąpić również u dojrzałych mężczyzn i zwykle są związane z przemęczeniem, niepokojem o przyszłość, depresją, nagłym wydarzeniem wywołującym silny stres, a nawet traumę – na przykład między partnerami (zdrada, przemoc psychiczna lub fizyczna), ale nie tylko.
Zaburzenia erekcji – przyczyny na tle natury fizycznej
U źródła zaburzeń erekcji dotyczących grupy dojrzałych mężczyzn (35+) zwykle leżą jednak problemy natury fizycznej. Wraz ze wzrostem wieku zwiększa się prawdopodobieństwo poważnej choroby – zwykle związanej z układem krążenia, ale nie tylko. Pośród najpopularniejszych schorzeń wyróżnia się między innymi cukrzycę, miażdżycę, czy nadciśnienie tętnicze. Zaburzenia erekcji mogą mieć również związek z chorobami tarczycy, hiperlipidemią, zespołem metabolicznym, chorobami neurologicznymi, jak np. stwardnienie rozsiane, chorobami narządów wewnętrznych – zwykle niewydolność nerek lub wątroby, przewlekła obustronna choroba płuc, przebyte urazy na poziomie rdzenia kręgowego lub miednicy, lub prącia.
Problemy z prostatą, a zaburzenia erekcji
U dojrzałych mężczyzn (40+) popularnym podłożem zaburzeń erekcji są związane z chorobami prostaty. Prostata, a właściwie gruczoł krokowy, to jeden z elementów męskiego układu moczowo-płciowego. Jest on odpowiedzialny za produkcję płynu, w którym znajdują się plemniki, a zatem jest on niezbędny dla prokreacji, jak również ma ogromny wpływ na sprawność seksualną. Gruczoł ten stanowi jeden z elementów męskiego układu płciowego. W tym znaczeniu prostata nie tylko wpływa na możliwość zapłodnienia kobiety i spłodzenia potomstwa, ale również ma ogromne znaczenie dla sprawności seksualnej. Do popularnych problemów związanych z prostatą należą występujące po 40 roku życia i nasilające się z wiekiem przerost prostaty i zapalenie gruczołu krokowego. Jednym z poważniejszych powikłań problemów z prostatą są choroby poważnie zagrażające zdrowiu, a nawet życiu pacjenta (jak np. rak prostaty) oraz przedmiotowe zaburzenia erekcji. Wczesna diagnostyka pomaga skutecznie wyleczyć choroby prostaty i tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń erekcji lub zlikwidować już istniejący problem.
Zaburzenia erekcji według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
Aby mężczyzna mógł osiągnąć erekcję, potrzebna jest współpraca układu nerwowego z układem naczyniowym (umysłu i ciała). Pod wpływem bodźca seksualnego mózg wysyła informację do znajdującego się w rdzeniu kręgowym ośrodka erekcji, na skutek czego ciała jamiste członka wypełniają się krwią. To w mózgu powstaje impuls (myśl), który płynie do ciała. Tradycyjna Medycyna Chińska postrzega człowieka jako jedność ciała, ducha i psychiki. Sfery te są od siebie zależne i w równym stopniu wywierają na siebie wpływ. To właśnie dlatego dla zachowania dobrego zdrowia i dobrostanu tak istotne jest ich harmonijne funkcjonowanie. Sfera psychiki zarządza ciałem poprzez pełnienie roli swoistego filtra, przez który przepływa informacja wysyłana przez mózg do ciała. Każda dysfunkcja w tym obszarze skutkuje zniekształceniem informacji, które uniemożliwia prawidłową reakcję na poziomie ciała. Efektem jest zaburzenie prawidłowej czynności organizmu. Analogicznie – według TCM niesprawne ciało nie jest w stanie wykonać nawet najbardziej precyzyjnego polecenia przesyłanego przez mózg. Powyższe podejście cieszy się uznaniem także medycyny zachodu. Do wdrożenia skutecznego leczenia na podstawie niniejszych założeń niezbędna jest jednak specyficzna, holistyczna, a zarazem bardzo precyzyjna diagnostyka – na ten moment stosowana wyłącznie przez terapeutów TCM.
Rola holistycznej diagnostyki TCM w skutecznym leczeniu zaburzeń erekcji
Paradygmaty Tradycyjnej Medycyny Chińskiej zakładają leczenie chorób na poziomie ich źródła, a nie jedynie samego skutku w formie objawu, lub widocznej na pierwszy rzut oka choroby, która zwykle ma podłoże na głębszym poziomie. Takie podejście oraz całościowa diagnostyka człowieka (a nie choroby) na poziomie ciała i ducha stanowi przyczynę doskonałych rezultatów TCM w zwalczaniu problemu zaburzeń erekcji. Co ciekawe – według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej obniżanie sprawności seksualnej nie jest uwarunkowane procesami starzenia. Satysfakcję z życia seksualnego mogą bowiem czerpać również osoby po 60 roku życia! Dla powyższego stanu rzeczy nie bez znaczenia jest fakt, że większość populacji chińskiej od zawsze stanowili mężczyźni. Dlatego też medycyna chińska poświęcała wiele uwagi zgłębianiu leczenia mężczyzn ku ich długowieczności i zachowaniu szeroko pojętej sprawności do późnego wieku.
Nerki, a sprawność seksualna mężczyzn według TCM
Chińczycy różnych męskich problemów upatrują w zaburzeniach czynności nerek. Według TCM to na ich poziomie przechowywana jest energia Jin, która stanowi esencję wszystkich składników niezbędnych dla nowego życia. Jest jednym z trzech głównych elementów życiodajnych procesów obok Qi i Shen (Ducha). Jin ma bezpośrednie połączenie z nasieniem, a nerki odpowiadają za regulację procesów „zamykania i otwierania”. Dlatego też dysharmonia w obszarze tego narządu skutkuje takimi zaburzeniami erekcji w formie przedwczesnego wytrysku. Wyżej wymienionym objawom niejednokrotnie towarzyszy zwiększona częstotliwość oddawania moczu.
Skuteczne leczenie zaburzeń erekcji metodami tradycyjnej medycyny chińskiej
Holistyczne podejście Tradycyjnej Medycyny Chińskiej sprawia, że w leczeniu zaburzeń erekcji niezwykle ważna jest profilaktyka związana z wdrożeniem odpowiedniego stylu życia budującego „energię życiową”, to jest zdrowego odżywiania (zgodnego z zasadami TCM), aktywność fizyczna (QiGong, Tai-Chi), odpowiednia ilość snu. Dużą wagę przykłada się do jedzenia uznawanego za afrodyzjaki. Zaleca się włączenie do menu takich pokarmów jak owoce morza, jajka, nerki zwierząt, paprykę, czosnek, żeń-szeń lub ashwagandha, a także papryki, cebuli, soi, dzikiego mięsa. Jako doskonały afrodyzjak uważa się czerwone wino z winogron, które podobnie jak ashwagandha jednocześnie poza korzystnym wpływem na wzrost libido w znacznym stopniu obniża stres. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru w ilości spożywanego alkoholu.
Akupunktura i chińskie zioła skuteczne w walce z zaburzeniami erekcji
Pośród metod TCM przynoszących doskonałe rezultaty w walce z problemem zaburzeń erekcji stosuje się również akupunkturę oraz chińskie zioła. Specyfika wykorzystania tych metod uwarunkowana jest zdiagnozowaną przyczyna problemu i zawsze dopasowana idealnie do potrzeb pacjenta. I tak np. w przypadku zaburzeń erekcji wywołanych stresem lub innymi zaburzeniami na poziomie psychicznym bądź psychologicznym zabieg obejmuje całe ciało, a jego funkcją jest uwolnienie zablokowanej energii generującej napięcia, stres, lęki, a nawet traumy. Kiedy do zaburzeń erekcji dochodzi na tle podłoża fizycznego, znaczną część uwagi poświęca się odblokowaniu energii na poziomie meridianów zlokalizowanych w obszarze nerek. Należy zaznaczyć, że zabiegi akupunktury powinny być regularne. Ich liczbę określa terapeuta na podstawie wstępnej diagnostyki stanu człowieka. Ilość zabiegów uwarunkowana jest również indywidualną podatnością organizmu na uwalnianie blokad przy użyciu igieł. Co istotne – dla skuteczności tej metody ogromną wagę stanowi sam terapeuta z harmonijną i doskonale wykształconą energią Qi. Decydując się na terapię TCM, warto kierować się wyborem odpowiedniego terapeuty, a nie tylko miejscem leczenia, czy jego lokalizacją. Takie podejście zapewni ekonomię leczenia i satysfakcje z terapii pacjenta, który od razu odczuje ulgę.
Tao Seksu (joga seksualna lub Qigong seksualny)
Doskonałym sposobem na poprawę życia seksualnego jest również praktyka taoistycznej jogi seksualnej. Filozofia Tao Seksu opiera się na świadomym – a nie intuicyjnym – wykorzystaniu seksualności. Praktyka ta posiada charakter terapeutyczny i samorozwojowy. Poza znaczną poprawą życia seksualnego i wzmocnieniem więzi pomiędzy partnerami niesie ze sobą ogromne korzyści ogólno zdrowotne: wspomaga leczenie zaburzeń seksualnych – zarówno tych na podłożu psychicznym, jak i fizycznym, znacznie poprawia samopoczucie psychiczne i zadowolenie z życia, niweluje wewnętrzne blokady, poprzez wzmacnianie świadomości potęguje odczuwanie przyjemności, a co najważniejsze – prowadzi do wyzwolenia ogromnej siły osobowości i wzmocnienia ducha (Shen). Efekty praktyki na poziomie czysto fizycznym można zaobserwować bardzo szybko, ponieważ ćwiczenia są bardzo proste i opierają się na zmacnianiu mięśni w rejonie krocza i narzadów rozrodczych, z których wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy. Dla uzyskania spektakularnych rezultatów niezwykle ważna jest prawidłowa praca z energią Qi. Świadomość jej przepływu oraz umiejętność prawidłowego wyznaczania kierunku przepływu jest sztuką, która odkrywa przed praktykującym nowy wymiar we wszystkich obszarach życia i prowadzi do ogrólnego dobrostanu. Tej elitarnej sztuki można nauczyć się od wyspecjlizowanych Mistrzów Qigong, np. podczas listopadowych warsztatów organizmowanych przez Mistrza Fengjun Zhang – założyciela Kliniki Mistrza Zhang oraz uznanego na całym świecie profesora Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i trenera QiGong.
Osobom zainteresowanym Tao Seksu polecamy lekturę książki autorstwa Daniela Reid’a Tao zdrowia, seksu i długowieczności.