Qigong jest techniką spokojnych, prozdrowotnych ćwiczeń wywodząca się ze starożytnych Chin. Obejmuje medytację oraz ćwiczenia ruchowe i oddechowe inspirowane naturą. Ćwiczenia Qigong pozwalają poprawić przepływ energii w ciele. Według Chińczyków jej prawidłowy obieg pozytywnie wpływa na zdrowie i harmonijne funkcjonowanie. Prawidłowe zrozumienie istoty Qigong ułatwia wyjaśnienie znaczenia słów wchodzących w skład tego pojęcia. Termin “qi” odnosi się do jednego ze stanów skupienia energii, która wypełnia cały wszechświat. Każdy organizm żywy: człowiek, zwierzę, a nawet roślina posiada swoje własne pole qi, które dąży do naturalnego stanu równowagi wewnętrznej oraz zewnętrznej, czyli w relacjach ze światem. Jest to energia, która jest nam niezbędna do codziennego funkcjonowania, jej utrata prowadzi do chorób, śmierci i rozkładu. “Gong” oznacza natomiast pracę oraz perfekcyjne opanowanie czegoś.
Qigong – dlaczego warto pracować z energią?
Według Starożytnych Chińczyków naturalnym stanem człowieka jest zdrowie i szczęście. Tradycyjna medycyna chińska upatruje przyczyn wszystkich naszych problemów w drożności energetycznej. Wszelkie choroby, chroniczne zmęczenie, problemy w relacjach z ludźmi i pieniędzmi – są spowodowane zablokowaniem energii qi. Qigong uczy, jak wykorzystać moce drzemiące w każdym z nas aby poprawić nasze zdrowie, witalność oraz jakość życia na każdej płaszczyźnie. Jest to najtańszy i najbezpieczniejszy sposób aby cieszyć się długim i szczęśliwym życiem!
Międzynarodowe warsztaty Qigong Warszawa 30.06.2019
Rodzaje Qigong
Qigong jest, jako połączeniem pracy ciała oraz umysłu. Można praktykować go na wiele sposobów – istnieje ponad 3600 różnych stylów Qigong. Najprościej można podzielić je na dwie kategorie: Qigong pasywny i Qigong aktywny (dynamiczny). Qigong pasywny porównywany jest najczęściej do medytacji siedzącej bądź stojącej gdzie energię qi pobudzają głównie umysł i oddech. Qigong Aktywny udrażnia przepływ w kanałach energetycznych poprzez kontrolowane, powolne sekwencje ruchów. Ćwiczenia Qigong nie są wymagające fizycznie. Ilość ich odmian sprawia, że może wykonywać je każdy bez względu na wiek i kondycję fizyczną.
Qigong Aktywny (dynamiczny)
Obejmuje dynamiczny ruch oraz pracę z oddechem. Jego efektem jest wzmocnienie siły i elastyczności mięśni, pobudzenie krwi i limfy oraz wzrost świadomości ciała, W czasie praktyki ważna jest prawidłowa postawa, kontrolowany oddech, koncentracja oraz jedność ciała i umysłu.
Międzynarodowe warsztaty Qigong Warszawa 30.06.2019
Qigong Pasywny
Jego istotą jest wzmacnianie energii poprzez umysł dlatego praktykowany jest najczęściej w bezruchu. Podczas tej formy ćwiczeń, to właśnie siła umysłu powoduje przemieszczanie energii w ciele. Taka praktyka podobna jest do medytacji.
Qigong – gdzie praktykować?
Najważniejsze jest abyśmy do praktyki Qigong wybrali miejsce, w którym czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Może być na świeżym powietrzu ,np. las, park, ogród lub taras jak również możemy praktykować w domu.
Qigong – kiedy ćwiczyć?
Najlepiej ćwiczyć rano, podczas wschodu słońca. To właśnie wtedy wzrasta energia Yang i pobrana w czasie ćwiczeń energia wystarczy na cały dzień. Wiele osób ćwiczy również po powrocie z pracy, aby zrzucić z siebie codzienne stresy, problemy i aby cieszyć się drugą, wolną od pracy zawodowej częścią dnia. Spokojna praktyka Qigong, to również doskonała firma relaksu przed snem, co ułatwi zaśnięcie i podniesie jakość nocnego wypoczynku.
Realne korzyści z praktyki Qigong
- Więcej energii na co dzień
- Mniejsza potrzeba snu
- Mniejsza potrzeba jedzenia
- Spadek zbędnych kilogramów
- Usunięcie dolegliwości fizycznych i duchowych
Dowody naukowe
Naukowcy z University of Missouri w Stanach Zjednoczonych znaleźli naukowe dowody na prozdrowotne działanie qigong. Poddali analizie najbardziej popularną, sześciosylabową mantrę buddyjską. Badali oni głównie mechanizm i skutki mantry z perspektywy związku między falami mózgowymi i mózgowymi polami magnetycznymi. Ich badania przyniosły ważne wyniki, wśród których najbardziej zdumiewającym odkryciem jest to, że mantry wytwarzają magneto encefalogramy w mózgu.
W ramach długotrwałej praktyki śpiewania mantry tworzy się potężny przepływ fal. Ta fala dźwiękowa wprawia w ruch krew w ciele. Ma to więc bardzo pozytywny wpływ na organizm, oprócz wzrostu prędkości przepływu krwi, zmniejsza się lepkość krwi, a komórki krwi zostają „oczyszczone”. Stwarza to korzystne warunki dla transportu krwi i tlenu, jonów ujemnych, fagocytów, immunoglobulin i innych substancji zawartych we krwi do chorych tkanek. Stwarza to sprzyjające warunki do regeneracji organizmu aby chore tkanki (komórki) mogły zostać przekształcone w zdrowe komórki.
W ostatnich latach wiele zagranicznych instytucji badawczo-naukowych bada wnikliwie mantry. Został przyjęty ogólny wniosek, że mantry są rodzajem kontrolowanych fal dźwiękowych, które mają cechy takie jak wszystkie fale dźwiękowe, czyli:
① Przenikanie. Mają prędkość 332 metrów na sekundę i mogę przenikać ciała stałe, ciecze i gazy. Napotykając gęstą przeszkodę, spowoduje się załamanie fali, zgodnie z różnymi gęstościami a kierunek rozchodzenia się zostanie odpowiednio zmieniony. ② Są zależne od temperatury. Kiedy temperatura wzrasta (lub spada) o jeden stopień, prędkość dźwięku wzrasta (lub spada) o 0,6 metra na sekundę. ③ Ciśnienie akustyczne. Poziom ciśnienia akustycznego odzwierciedla wysokość tonu. Kiedy dźwięk przekroczy pewną wartość maksymalną, spowoduje to tkliwość w uszach, a także może podnieść ciśnienie krwi, uszkodzić słuch i zachorować. ④ Im wyższa częstotliwość, tym wyższy ton, a im niższa częstotliwość, tym niższy ton. Zakres częstotliwości, który słyszy ludzkie ucho to 20-20000 Hz. Przyjemne dźwięki mają przeważnie od 40 do 40 000 Hz.
Qigong – praktyka indywidualna, czy grupowa?
W Chinach praktykuje się Qigong najczęściej w dużych grupach liczących nawet po kilkaset osób. Z ćwiczeń można korzystać również samodzielnie. Poniżej znajdą Państwo tekstową instrukcję, jak wykonywać ćwiczenia Qigong wg autorskiej metody Mistrza Zhang Fengjun. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z Qigong, bądź zależy im na głębszym przekazie wiedzy, mogą wziąć udział w warsztatach Qigong, np. tym prowadzonych przez Mistrza Zhang.
Praktyka Qigong – ćwiczenie
Mistrz Zhang prezentuje autorską praktykę Qigong, podnoszącą naszą odporność organizmu. Jest to połączenie sześciosylabowej mantry buddyjskiej z wykorzystaniem wiedzy o naturalnym obiegu energii w ciele człowieka. Ćwiczenie można wykonywać w dowolnym miejscu, w domu, w pracy, w autobusie, itp. Osobom początkującym zaleca się rozpoczęcie praktyki w domu. Istotne jest aby wypowiadane dźwięki brzmiały głośno, dźwięcznie i wyraźnie. Z czasem głos można zastąpić myślami nie rezygnując jednak z poruszania ustami.
- Stań prosto, dłonie zwrócone do wewnątrz zaciśnij w pięści.
- Wypowiedz dźwięk BEI 10 razy myślami kierując energię z pępka na zewnątrz ciała. Na początku możesz pomóc sobie minimalnie wypychając pępek.
- Wypowiedz 10 razy sekwencję dźwięków: BEI, MI. Na dźwięk BEI wyrzucaj energię z pępka na zewnątrz, na dźwięk MI kieruj energię z pępka do dołu.
- Wypowiedz 10 razy sekwencję dźwięków: BEI, MI, HONG. Na dźwięk BEI wyrzucaj energię z pępka na zewnątrz, na dźwięk MI kieruj energię z pępka do dołu, na dźwięk HONG kieruj energię w środku miednicy na dół (poczuj jakby Twoja miednica osiadała)
- Wypowiedz 10 razy dźwięk WENG [czyt.WENG/WONG] myślami zaciągając energie sprzed twarzy przez usta w stronę potylicy
- Wypowiedz 10 razy sekwencję dźwięków: WENG, MO [czyt. MO/MA]. Na dźwięk WENG zaciągając energie sprzed twarzy przez usta w stronę potylicy, na dźwięk MOA kieruj energię z ust w stronę mostka.
- Wypowiedz 10 razy sekwencję dźwięków: WENG, MOA, NI. Na dźwięk WENG zaciągając energie sprzed twarzy przez usta w stronę potylicy, na dźwięk MOA kieruj energię z ust w stronę mostka. Na dźwięki MI wyrzuć energię z okolicy mostka na wysokości sutków do przodu.
- Wypowiedz całą sekwencje sylab WENG, MA, NI, BEI MI, HONG myślami kierując energię w odpowiednie miejsca jak na rysunku.
Powtarzaj to ćwiczenie codziennie lub kilka razy dziennie. Można modyfikować ilość powtórzeń w zależności od posiadanego czasu. Najlepiej aby całe ćwiczenie trwało minimum 30 minut. Po wykonanym ćwiczeniu poczuj ciepło rozchodzące się po całym ciele. Na początku może być to bardzo subtelne uczucie, w miarę praktyki będziemy odczuwali energię Qi coraz wyraźniej.
Podstawy Qigong Medycznego
Qigong medyczny stanowi starożytną chińską metodę „uzdrawiania energią qi”. W Polsce jego uproszczona wersja znana jest pod nazwą bioenergoterapii, przez wielu uważana za „czary mary” i „placebo”. Polega ona na przekazywaniu energii qi przez ciało terapeuty do ciała pacjenta. Terapeuta często wykorzystuje do tego mantry, recytowane głośno bądź cicho. Można robić to podczas dotyku lub z różnej odległości od pacjenta, począwszy od kilku centymetrów aż do kilku tysięcy kilometrów. Z naukowego punktu widzenia qigong medyczny można rozumieć jako wykorzystanie właściwości przenikania i załamywania fal dźwiękowych do napędzania wewnętrznej Qi. Dodatkowo wesprzeć się można pracą z oddechem i wtedy nakładanie się dźwięku fal i powietrza tworzy potężny, kontrolowany prąd powietrza, osiągający specjalny efekt leczniczy. Oprócz fali dźwiękowej przekazywane są także fale elektromagnetyczne. W szczególności częstotliwość infradźwięków w zakresie od 0,0001 do 20 Hz może rozprzestrzeniać się w ludzkim ciele, przenikać do chorych tkanek (komórek) w organizmie, ponownie otwierać zamknięte naczynia krwionośne w chorych tkankach i wzmacniać przepływ krwi, regenerując tym samym chore tkanki i poprawiając krążenie krwi w środku.
Odpowiadając na liczne zapytania odnośnie możliwości nauki Qigong u Mistrza Zhang Fengjun pragniemy poinformować, że obecnie nie prowadzimy zajęć stacjonarnych ani kursów w Warszawie. Nauka u Mistrza odbywa się w relacji uczeń-mistrz. Jest to tradycyjny chiński sposób przekazu wiedzy, różniący się od akademickiego kształcenia znanego w Europie. Dzięki temu podejściu nauka jest bardziej zaawansowana i odbywa się na głębszym poziomie. Brak jest stopni oraz egzaminów, gdyż zgłębianie Qigong jest procesem ciągłym i indywidualną praktyką każdego ucznia. Jedyną możliwością dołączenia do grona uczniów Mistrza Zhang’a jest uczestnictwo w warsztatach Qigong a następnie dwa razy w miesiącu w konsultacjach i zajęciach online. Więcej informacji o warsztatach znajdziecie Państwo TUTAJ>>>
Warto wiedzieć:
Założyciel Kliniki Mistrza Zhang – Profesor Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Fengjun Zhang, zgodnie ze starożytną tradycją jest również Mistrzem Qigong. To właśnie w procesie wieloletniej praktyki tych ćwiczeń Mistrz wypracowuje optymalną równowagę energii Qi a następnie działa nią na swoich pacjentów. Wg Mistrza, praktyka Qigong jest niezbędnym elementem do nauki akupunktury, masażu, bioenergoterapia czy ziołolecznictwa.